Artnews
  Dnes je: 02. 12. 2023    Hlavní stránka   Seznam rubrik   Download   Weblinks   Fórum      
Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Galerie
Download
Weblinks
Art slovník
Fórum
Kontakt

Přidat článek
Přispívání do galerie
Rozšířené vyhledávání
Opus Dei

Náhodný obrázek
rozpínavost
kresba
<br><br>
-čtenářská galerie-
zobrazení: 4123
známka: 5.00

Login
Čtenář nepřihlášen!

Uživatelské jméno:
Heslo:Zapomenuté heslo Registrace | Info

Alex Ross
 Vydáno dne 26. 01. 2006 (6281 přečtení)
Geniální součastný Americký malíř a ilustrátor comicsu, hlavně pro vydavatelství DC a Marvel.Sehnat o tomto malíři nějaké údaje pro malý životopis byl docela oříšek.
Ač je v Americe i v Evropě hodně slavný, informací o jeho životě a uměleckých začátcích na internetu moc není.Nakonec jsem se rozhodl skoro po měsíčním hledání čerpat „jen“ z Rossových www stránek a z jeho art alba Mythology, které mám ve Španělské verzi od vydavatelství Normy Editorial.

Alexander Ross se narodil v Portlandu, ve státě Oregon roku 1970, jako nejmladší ze čtyř dětí.Svůj umělecký talent získal po matce, která byla reklamní grafičkou.Již ve 3 letech projevil svůj výtvarný talent, tehdy popadl kus papíru a začal kreslit scénu z televize, která se okamžik před tím odehrála.Alexovo nadšení pro kresbu brzy nabralo nový směr,když objevil Spidermana a kouzelný svět comicsu, kreslil své vlastní hrdiny a taky lepil z papíru různé figurky Supermana,Flashe,Spidermana atd.
Jak dospíval, četl stále více comicsů a začal brát své kresby a návrhy hrdinů velmi vážně, hlavně se vzhlídl v umění comicsových kreslířů G.Pereze a B.Wrightsona.
Svůj styl dále zdokonaloval a brzy objevil další velké vzory, v podobě A.Loomise a taktéž N.Rockwella,jehož fotorealistický styl ho velmi učaroval.
Ve věku 16 let, kdy mnozí zkoumali teritoria dospívání,Ross věnoval celý svůj volný čas tomu stát se profesionálním kreslířem.Proto pak nebylo překvapením, když se po střední škole, ve věku 17 let rozhodl studovat výtvarné umění.Odjel tedy do Chicaga, na Americkou Akademii Umění, na stejnou školu kde studovala i jeho matka.
Jak sám vzpomíná „Čas strávený na Akademii byl pro mě opravdu velmi cenný.Naučil jsem se disciplíně a správné malbě lidského těla, ze všech možných úhlů…“ A opravdu, začal se více zajímat o dějiny umění a studovat klasiky malířského žánru.Hodně ho ovlivnil, Salvádor Dali svými obrazy, které vynikali neopakovatelným surrealistickým ztvárněním, dále ho zaujali např. Američtí ilustrátoři Rockwell či J.C.Leyendecker atd.
Již na akademii Alex Ross dostal nápad nakreslit svůj vlastní comics se superhrdiny.Na škole, ale nebyl žádný program pro kurz kresby comicsu, jen samé kurzy klasické malby.Ale jak sám Ross na tu dobu vzpomíná “Na jednu stranu je to dobře i klasická malba my pro průpravu ke comicsu poskytla neocenitelný základ “.
V této době na škole začíná publikovat své první práce do časopisů.Zprvu svá díla podepisuje jako Alexander, ale brzy podpis mění na zkrácenou verzi svého jména „Alex Ross“.Také ovlivněn akademii, mění svůj výtvarný styl, přechází z perokresby k malbě a objevuje techniku, která je pro ilustraci a comics skoro stvořená a to kvaš.
Alex Ross dále pilně pracuje a roku 1989 vydává svůj první comics Terminátor:The Burning Earth.Tohoto comicsu si všiml editor a scénárista Marvel Comics Kurt Busiek a nabízí mladému autorovy šanci k ilustraci obálek pro svoji sérii, Astro City.Ross se toho ujímá s bravurou a za krátký čas vyprodukuje množství kvalitních ilustrací pro tuto sérii comicsů.
Po 3 letech promuje, opouští školu a nastupuje do reklamní agentury.Ale,ani zde nezahálí a dále zdokonaluje svůj styl a hojně experimentuje.Přidává k malbě kvašem i airbrush a pomalu vybrušuje svůj styl, který ho v brzké budoucnosti velmi proslaví.
Další větší úspěch na sebe nedává dlouho čekat a když roku 1992 Busiek shání kreslíře pro svůj nový projekt, logicky nabídne spolupráci právě Rossovy.Ten po téměř dvouletém úsilí kompletně namaluje comics, který vychází roku 1994 a nese název Marvels.Tento book pojednává o historii světa comicsového vydavatelství Marvels, jeho hrdinech a klíčových událostech očima novináře, který je hrdiny fascinován........
Ihned po uvedení se Marvels stává kultem a katapultuje Rosse mezi nejznámější malíře v žánru. Právem se řadí spolu s Watchmen(Strážci) a Temným rytířem k milníkům v žánru comics.
Po tomto velkém úspěchu se Rossovy otevírají další netušené možnosti a on toho, jak se patří, využívá.Pro comicsové nakladatelství DC spolu s M.Waidem namaloval roku 1996 další kultovní comics book Kindom Come.Jestliže je Marvels o historii superhrdinů, pak Kindom Come je o ponuré budoucnosti, kdy děti superhrdinů ovládnou svět a ten pomalu míří k armagedonu.
Z dalších významných a dnes už také kultovních comicsů Alexe Rosse jmenujme dále např. Uncle Sam(1997),který stvořil se Stevem Darnellem.Tento comics pojednává o historii USA z trochu jiné, temné perspektivy.
Mimo těchto významných „booků“ maluje Ross nezávisle své další „menší“comicsi, ať už SHAZAM : Power of Hope (2000) či Wonder Woman: Spirit of Truth (2001), vše se scénáristou Paulem Dinim.Souběžně s tím ilustruje obálky dalších comics booků jako Astro City,Action Comics,American’s Best Comics atd.Dále spolupracuje např. s tvůrci filmu Spiderman,ke kterému kreslí výtvarné návrhy.V roce 2002 společně s dalšími autory spolupracuje na comicsu 9-11, který vzdává hold hasičům, záchranářům a policistům, kteří pomáhaly obětem při teroristickém útoku na New York v roce 2001.
Další dílčí úspěch, pak pro malíře znamená rok 2003, kdy mu vychází Art album Mythology.Toto album se od předchozích liší v jedné věci, není to vlastně comics, ale kniha s výběrem ilustrací a textů A.Rosse.Popisuje zde své dětství a mládí, fascinaci superhrdiny a comicsem vůbec.Text doprovází mnoho ilustrací a fotek, které nebyli nikdy zveřejněni.Album má takový úspěch,že vychází v mnoha jazykových mutacích a v samotné Americe se roku 2005 dočkává nové reedice......
Takže se dá říci, že na co tento malíř sáhne to se mu velmi zdaří a jsem si téměř stoprocentně jistý, že tomto „mistrovy“ a o jeho comicsech v budoucnu ještě hodně uslyšíme.........

Výběr z tvorby :
Terminator: The Burning Earth(1990)
Marvels(1994)
Kingdom Come(1996)
Uncle Sam(1997)
Superman: Peace on Earth (1998)
Batman: War on Crime (1999)
SHAZAM!: Power of Hope (2000)
Wonder Woman: Spirit of Truth (2001)
Mythology(2003)

Zdroje:

internet

www.randomhouse.com
www.alexrossart.com
nathan.huah.net

WWW stránka malíře : www.alexrossart.com

Související články:
Jean Giraud (20.12.2003)


Systém hlasování 1= nejlepší 5= nejhorší
[Akt. známka: 0,00] 1 2 3 4 5

  Celý článek   Autor: js   Počet komentářů: 2   Přidat komentář   Informační e-mail Vytisknout článek

Hot news

07.03.2008: Update weblinks
...a to konkrétně sekce výrobců,nyní obsahuje více jak 60 odkazů.

04.10.2007: Update galerie čtenářů
Do galerie č.6,výtvarníka Romana Caldy bylo přidáno 5 nových obrázků.
[ js ]

02.10.2007: Update ceníku.....
Po téměř roce byl aktualizován ceník ateliéru Art-Jaro,který naleznete v Downloadu - sekce ceníky.
[ js ]

01.10.2007: Galerie no.20
....a 29 akvarelových obrázků výtvarníka Eugene Ivanova.
[ js ]


Art slovník
Art slovník

Výrobci a prodejci

Agama

Gabbert

Iwata

Koh-i-noor

Lukas

Umton

Winsor & NewtonCopyright © 2003-2008 Artnews.cz -všechny články na Artnews.cz jsou vlastnictvím autorů či provozovatele stránek. Bez svolení je není dovoleno dále šířit.
Tyto www stránky byly vytvořeny prostřednictvím phpRS - ©design by js.
optimalizace PageRank.cz