Artnews
  Dnes je: 05. 12. 2023    Hlavní stránka   Seznam rubrik   Download   Weblinks   Fórum      
Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Galerie
Download
Weblinks
Art slovník
Fórum
Kontakt

Přidat článek
Přispívání do galerie
Rozšířené vyhledávání
Opus Dei

Náhodný obrázek
Prohibited Sketchbook 9
Luis Royo@2004 9
zobrazení: 15207
známka: 2.54

Login
Čtenář nepřihlášen!

Uživatelské jméno:
Heslo:Zapomenuté heslo Registrace | Info

Z dějin výtvarných technik-Akryl
 Vydáno dne 24. 10. 2005 (20657 přečtení)
Ve třetí části této mini série článků jsem se rozhodl pro výtvarnou techniku akrylu, mimo jiné i z toho důvodu, že malba arylem se stále více dostává do popředí zájmů výtvarníků a malířů.Ať už je to pro svoje skvělé vlastnosti práce s barvou, trvanlivostí na světle nebo rychlosti schnutí, která dovoluje rychle, přes sebe vrstvit velké množství barvy aniž by se vpíjela či rozmazávala, jak je tomu např. u olejomalby.

Akrylové barvy jsou stejně jako olejové či akvarelové barvy tvořeny kvalitním barevným pigmentem,ale na rozdíl od oleje se do nich nepřidává jako pojidlo lněný olej ,ale akrylové pojidlo.Toto pojidlo se skládá z polymerové emulze umělých pryskyřic.Jako rozpouštědlo se dříve používal benzín,u moderních akrylu je to dnes voda.Tyto barvy mají tedy společnou vlastnost s akvarelem,že rychle zasychají,působeným odpařování vody,ale na rozdíl od akvarelu již není dále barva vodou rozpustná.Z toho tedy vyplývá,že u akrylové malby můžeme vrstvit barvy na sebe,aniž by se spodní vrstva rozmazala.Na rozdíl od oleje také můžeme výsledný obraz namalovat za jeden den a nemusíme čekat na zaschnutí jedné vrstvy i několik hodin až dní.Akrylové barvy jsou pak na rozdíl od olejových barevně sytější ,na světle stálé a silné vrstvy nepraskají.
Z těchto všech vlastností vyplývá,že jako malířské štětce se pro akryl hodí úplně všechny štětce ,nejvíce,kvůli rychlému zasychání barev se samozřejmě využívají štětce z umělých štětin. Jako podklad můžeme použít také skoro vše,od papíru,omítky,kovu až k plastu.
Pro akryl se dnes vyrábí i speciální emulze a roztoky zpomalující dobu schnutí,zvyšující hustotu barvy,ovlivňující lesk či matnost barvy atd.

Historie Akrylu

Akrylové pryskyřice byly objeveny už v polovině 19 století,ale prví větší použití se datuje až počátkem 20 století kdy dr.Otto Rohm objevil syntetickou pryskyřici.Vznikl produkt jako plexisklo,které se ve 30 letech začalo hojně používat například v letectví.V této době vznikají i první akrylové barvy,leč jen v pastelových odstínech a s mnoha zápornými vlastnostmi ,jako rychlé tuhnutí a nemožnost vstřebat větší množství barvy.
Průlom nastal až kolem roku 1949,kdy Leonard Bocour, zakladatel Bocour Artists Colors,nabídl omezenou sadu akrylových barev Magna.Tyto akryly byly ředěny terpentýnem a mohly se míchat s barvami olejovými.Už v této době s akrylem hojně experimentují abstraktní umělci z Ameriky,pro které se stal vhodným médiem pro jejich tvorbu.Jejich obrazy byli malovány na velké plátna ,které pokrývali množstvím barevných ploch,různě strukturovaných a navzájem se nemísících.A to byl u oleje velký problém,zde se na zaschnutí jedné vrstvy muselo čekat i několik dní-pro abstraktního expresionistu,takřka pohroma.
Příkladem umělců, kteří ve 40-50 letech hojně experimentovaly s akrylem, je například Mark Rothko(1903-1970). Ruský rodák žijící v Americe, byl jedním z předních představitelů abstraktního expresionismu.Jeho malby se vyznačovaly extrémně jednoduchým stylem založeným na pečlivém výběru harmonických barev a ploch.Dalším z řady umělců můžeme jmenovat kupříkladu Morrise Louise(1912-1962),další ruský Američan jenž svá díla maloval akrylem,jeho malby charakterizuje nanášení slabých vrstev barvy přes sebe jako u akvarelu.A naposled jmenujme snad Sama Francise(1923-1994),jehož obrazy zaujmou jednotnou barevnou plochou,která je oživena rytmem jakoby náhodných barevných skvrn.
Kolem roku 1955 se akryl dočkává další změny,na trh jsou uvedeny akrylové barvy se stálým pigmentem a řaditelné vodou.Barvy se nazývají Liquitex a znamenají další krok k masovému rozšíření mezi výtvarníky. Mimo to jsou souběžně uvedeny na trh laky pro lesk a matnost akrylových barev.
S rozvojem realismu a hyperrealismu v malbě začíná stále více malířů tíhnout k novým technikám v malbě,ale stále převládá tradice malby olejem.Průkopníkem akrylu v Evropě se počátkem 60 let 20 století stává Angličan David Hockney(1937-),který akryl objevuje při své návštěvě ve Spojených Státech.Svá díla ,která se vyznačuji vrcholným realismem a zářivostí barev od té doby tvořil většinou akrylem a k olejomalbě se vracel,vždy na újmu kvality díla….Při své práci se nebál experimentů a mnohé jeho poznatky s barvou postupně přejímaly i výrobci akrylových barev.
Dalším z řady představitelů hyperrealismu byl také Richard Estes(1932-),který akryl používal hlavně pro dobré vlastnosti práce s barvou,jako rychlé zasychání,možnost použití šablon atd.Jeho obrazy malované podle fotografii ve velikých formátech,jsou zdárným příkladem vrcholu hyperrealismu ,který svého vrcholu dosáhl v polovině 60 let 20 století.
Nezávisle s vrcholícím realismem v Evropě a Americe se v New Yorku začíná počátkem 60 let formovat skupina výtvarníků,kteří se výrazně odlišují od abstraktních umělců své doby.Jako inspiraci pro své díla si nevybírají přírodní a ani fantastická témata,nýbrž zcela obyčejné motivy kolem sebe,jako je tržní hospodářství,svět reklamy,filmu,comicsu atd.Zprvu tato skupina byla tradičními umělci skoro ignorována…Přitažlivost každého námětu a hlavně provedení výsledných děl,nakonec rozhodlo,že tito umělci byly přijati do světa umění,jako rovnocenní partneři.Umělecký směr jenž vytvořily byl nazván pop-art a vyznačoval se hlavně použitím nových výtvarných technik a materiálu,jako jedním z nejdůležitějším prvkem zde hrála roli akrylová barva.
Při vyslovení slova pop-art se každému vybaví i nejznámější umělec a tím je Andy Warhol( 1928-1987).Tento umělec zprvu začínal s kresbou tuší pro časopisy,ale brzy si vypěstoval vlastní styl a počátkem 60 let vyměnil klasickou kresbu a malbu za techniku serigrafie(umělecký sítotisk) spolu s akrylovými barvami.V té době vznikají jeho nejproslulejší díla ,jako postava Elvise,tvář Marilyn Monroe či konzerva s Campbellovou polévkou.Jeho celé dílo se vyznačuje hledáním nových postupů a směrů,ale také kritikou komerční společnosti a elity v uměleckém světě.Právě kvůli tomu se jeho dílo stalo ihned známé a ve světe se našlo spousta dalších následníků a vyznavačů jeho stylu i pop-artu.
V dnešní době,21 století si akryl již dávno vydobyl svou přední pozici mezi malířskými technikami a není jíž svázán jen s jedním uměleckým stylem.Dnešní umělci akrylové barvy využívají nejen v abstraktním malířství , realistické malbě,či v grafice ,ale i v kresbě nebo jako kombinovanou techniku spolu s olejem,pastelem,tužkou atd. v mnoha avantgardních stylech......

Zdroje:

internet

en.wikipedia.org
www.artcyclopedia.com
www.watercolorpainting.com

knihy

Encyklopedie výtvarných technik a materiálů
Jak malovat akrylovými barvami
Akryl a kvašSystém hlasování 1= nejlepší 5= nejhorší
[Akt. známka: 0,09] 1 2 3 4 5

  Celý článek   Autor: js   Počet komentářů: 2   Přidat komentář   Informační e-mail Vytisknout článek

Hot news

07.03.2008: Update weblinks
...a to konkrétně sekce výrobců,nyní obsahuje více jak 60 odkazů.

04.10.2007: Update galerie čtenářů
Do galerie č.6,výtvarníka Romana Caldy bylo přidáno 5 nových obrázků.
[ js ]

02.10.2007: Update ceníku.....
Po téměř roce byl aktualizován ceník ateliéru Art-Jaro,který naleznete v Downloadu - sekce ceníky.
[ js ]

01.10.2007: Galerie no.20
....a 29 akvarelových obrázků výtvarníka Eugene Ivanova.
[ js ]


Art slovník
Art slovník

Výrobci a prodejci

Agama

Gabbert

Iwata

Koh-i-noor

Lukas

Umton

Winsor & NewtonCopyright © 2003-2008 Artnews.cz -všechny články na Artnews.cz jsou vlastnictvím autorů či provozovatele stránek. Bez svolení je není dovoleno dále šířit.
Tyto www stránky byly vytvořeny prostřednictvím phpRS - ©design by js.
optimalizace PageRank.cz