Artnews
  Dnes je: 05. 12. 2023    Hlavní stránka   Seznam rubrik   Download   Weblinks   Fórum      
Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Galerie
Download
Weblinks
Art slovník
Fórum
Kontakt

Přidat článek
Přispívání do galerie
Rozšířené vyhledávání
Opus Dei

Náhodný obrázek
Brom 03

zobrazení: 5106
známka: 4.00

Login
Čtenář nepřihlášen!

Uživatelské jméno:
Heslo:Zapomenuté heslo Registrace | Info

Z dějin výtvarných technik-Akvarel
 Vydáno dne 19. 04. 2005 (16210 přečtení)
Tento malý seriál článků jsem se rozhodl napsat na základě zjištění,jak málo začínajících výtvarníků ví něco o historii výtvarných technik s nimiž malují(odhalila to ostatně i nedávná soutěž z dějin akvarelu).Ale ještě jedno malé zjištění či spíše překvapení mě vedlo k napsání tohoto článku.A to jak málo existuje na českém internetu stránek zabývajícími se historii či alspon’ malým popisem dějin výtvarných technik.Tento seriál si ani v nejmenším neklade za cíl napsat vše o dějinách daných výtvarných technik,je to spíše takový malý výtah z dějin pro začínající výtvarníky v oboru........

Akvarel je malířská technika využívající vodorozpustné pigmenty ,které jsou průhledné či matné a spolu s arabskou gumou a glycerinem jsou vázány k papíru.Ačkoli toto médium využívá vodu a nejčastěji se používá na papíře,během staletích se používal(a používá) na rozmanité materiály např.papyrus,kůži,látku,dřevo,plátno,plasty,noviny atd.Použití akvarelu je takřka neomezené,od skic,koloraci až k malbě krajin či portrétů.
Jako hlavní nástroj využívá měkkých štětců ze sobolích chlupů či například airbrush.Jako podklad složí hlavně papír,ale i další savé materiály jako plátno,dřevo atd.

Historie Akvarelu

Předchůdce techniky vodových barev můžeme hledat již v pravěku, kdy jeskyní lidé malovali své obrazy na stěny jeskyní.Samotný akvarel se začal vyvíjet až vynálezem papíru Číňany krátce po 100 roce n.l. . Dělaný papír byl do Španělska poprvé přivezen Maury ve 12 století a o 10 let později se rozšířil i do Itálie.První výrobny papíru byli v Itálii otevřeny kolem roku 1276(např. Fabriano), ve Francii pak roku 1492. Následně se začal papír rozšiřovat do celé Evropy a tím se také začal pomalu vyvíjet akvarel.
Samozřejmě se v této době ještě nedá mluvit o malbě, akvarel složil spíše jako koloristická technika.
Samotného předchůdce akvarelového malování můžeme označit freskové malby.Ty využívaly akvarelové barvy na mokré omítce, příkladem jsou např. fresky na stropě Sixtinské kaple.
V pozdější době používají malíři akvarel pro skici k dalším pracím, např. Raffaello Santi (1483 - 1520) či přímo využívaly akvarelu samotného např. Albrecht Dürer (1471 - 1528). V této době vzniká také první škola akvarelu v Evropě, vedená Hanse Bolem (1534 - 1593), který byl ovlivněn právě Dürerovými výtvory.V dalším období využívaly akvarel, nejčastěji kombinovaný s olejovými barvami i další slavní umělci, vedená (1599-1641), Thomas Gainsborough (1727-1788).
Samotný rozmach techniky akvarelu přichází s tzv. Anglickou školu druhé poloviny 18 a počátku 19 století.Malíři v tomto období pozvedli akvarel na samostatné umění, ukázali sílu a jemnost tohoto media spolu s neobyčejnou bezprostředností.
K průkopníkům, kteří na plno rozeznali možnosti akvarelu, patří např. Paul Sandby(1731-1809), jeho akvarely využívají transparentní i neprůhledné malířské metody a ne nadarmo je titulován jako britský otec akvarelu.Vytvořil skoro polovinu akvarelů té doby, byl uznávanou veřejnou osobností a také se stal zakládajícím členem Královské Akademie.
Dalšími významnými malíři tohoto období byli např. Thomas Girtin(1775-1802), dokázal s omezenou škálou barev vytvořit úchvatné scenérie krajin, metodou skici i precizního detailu, které si vždy zachovávají svěží vzhled. J.M.W.Turner Girtinův současník na svého kolegu navazuje, jeho techniku dále rozvijí a experimentuje s barvami a vyškrabováním, diky tomu vznikají úchvatné akvarely krajin a staveb.
J.R.Cozens (1752-1797) zas např. vytvářel monumentální scenérie s úžasnou atmosférou a jemností akvarelu. John Constable (1776-1837) používal akvarel pro skici k navození okamžitého pocitu a pro své pozdější olejové malby.Významným malířem této doby byl také J.S.Cotman (1782-1842), který ve svých dílech prokázal jedinečné zvládnutí tohoto media a smysl pro kompozici a řád.
V 19 století dále věhlas tohoto už samostatného media dále rozvíjeli např. Richard Parkes Bonnington(1802-1828), Samuel Palmer (1805 - 1881), William Russell Flint (1880 - 1969) atd. (všichni tyto pozdější umělci a mnozí další byli silně ovlivněny nastupujícím Impresionismem), výčet jmen by byl jistě úctyhodný, ale to už by bylo spíše pro encyklopedie....
Ve 20 století se akvarel dále rozvijí a dostává do podvědomí stále širších mas.Ve 40 letech s nástupem většího využívání Airbrush a tiskem barevných časopisů se také stává oblíbeným mezi ilustrátory a v hojné míře je používán až dodnes.....

Zdroje:

internet

en.wikipedia.org
www.artcyclopedia.com
www.english-watercolours.com
www.wga.hu

knihy

Encyklopedie výtvarných technik a materiálůSystém hlasování 1= nejlepší 5= nejhorší
[Akt. známka: 0,00] 1 2 3 4 5

  Celý článek   Autor: js   Počet komentářů: 3   Přidat komentář   Informační e-mail Vytisknout článek

Hot news

07.03.2008: Update weblinks
...a to konkrétně sekce výrobců,nyní obsahuje více jak 60 odkazů.

04.10.2007: Update galerie čtenářů
Do galerie č.6,výtvarníka Romana Caldy bylo přidáno 5 nových obrázků.
[ js ]

02.10.2007: Update ceníku.....
Po téměř roce byl aktualizován ceník ateliéru Art-Jaro,který naleznete v Downloadu - sekce ceníky.
[ js ]

01.10.2007: Galerie no.20
....a 29 akvarelových obrázků výtvarníka Eugene Ivanova.
[ js ]


Art slovník
Art slovník

Výrobci a prodejci

Agama

Gabbert

Iwata

Koh-i-noor

Lukas

Umton

Winsor & NewtonCopyright © 2003-2008 Artnews.cz -všechny články na Artnews.cz jsou vlastnictvím autorů či provozovatele stránek. Bez svolení je není dovoleno dále šířit.
Tyto www stránky byly vytvořeny prostřednictvím phpRS - ©design by js.
optimalizace PageRank.cz