Artnews
  Dnes je: 05. 12. 2023    Hlavní stránka   Seznam rubrik   Download   Weblinks   Fórum      
Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Galerie
Download
Weblinks
Art slovník
Fórum
Kontakt

Přidat článek
Přispívání do galerie
Rozšířené vyhledávání
Opus Dei

Náhodný obrázek
matthews 14

zobrazení: 7178
známka: 2.21

Login
Čtenář nepřihlášen!

Uživatelské jméno:
Heslo:Zapomenuté heslo Registrace | Info

Helma s podzimním motivem
 Vydáno dne 03. 03. 2005 (13271 přečtení)
Od zákazníka jsem dostal helmu, na kterou jsem měl udělat něco. To je vůbec nejlepší.
Byla to helma, na které už bylo vidět, že má pár kilometrů odježděných. Helmu jsem očistil, zalepil vnitřek a olepil kovové knoflíky, abych je ochránil od barvy a laku, protože na ně přijde nacvaknout zase černý kšilt.

1) Celé jsem to zbrousil šmirglován papírem 600 a pak 1200 na sucho, očistil od prachu, nastříkal základní bílou a nechal stát na stole. Za prvé, aby dobře proschla a za druhé jsem nevěděl, co na to vlastně udělám.

Byl nádherný podzimní den, tak jsem šel ven, do blízkého lesa.Zastavil jsem se u plotu plovárny, kde už dávno utichl křik divočících dětí a nepřetržité šplouchání daleko do okolí rozstřikované vody. Toto letní scenário jsem měl jasně v uších a díval se při tom do modře natřených stěn vypuštěných bazénů, které až oslepovaly oči odrazem slunce.
Po několika minutách vstupuji do zvláštního ticha lesa kde jen tu a tam pípne pták a kde všechna jinak voní. Nadechuji zhluboka do plic zvlhlý, chladivý vzduch podzimního dne a naslouchám všem zajímavým a neviditelným šustotům stínů. Zvedám oči do korun stromů, kde přes nádhernou směsici barev světlající zelené až do nádherné žluté, červené a tmavé vínové, prosvítá modrá obloha bez jediného mráčku. Pod nohama mi šustí už pořádně tlustá, měkká deka spadaného listí, které jsem začal jako malý kluk vykopávat do vzduchu. Nemusel jsem se červenat, nikdo mne neviděl, byl jsem tam s tím tichem sám. Při slabém pohybu větru se lehce rozkolébaly větve stromů a kam jsem pohlédl, slétalo na zem spoustu listí. Tady potřebuje člověk skoro helmu, říkám si pro sebe, když mi několik lístků přeletělo přes hlavu.
Tento obyčejný příběh jsem Vám vyprávěl úmyslně, jako spontánní nápad pro připravovanou práci.
Než jsem přišel z lesa domů, měl jsem už kompletně promyšlený motiv. Celou plochu helmy jsem očistil odstraňovačem silikonu a nechal dobře odpařit, protože tvrdá umělá hmota je nejhorší materiál na opracovávání. Žádný jiný materiál není tak choulostivý. Pro ruce, které se dost potí, doporučuji používat bavlněné rukavice bez chloupků i pro práci s jinými materiály. Takové rukavice se používají například i ve fotolaboratořích a grafických dílnách. Povrch helmy by měl představovat kouli z ocelového plechu s matovým leskem, na různých místech lehce promáčklou.

2) Celou horní plochu helmy kryje javorový list, který předkresluji slabě přímo na helmu. Trochu odvážná práce, protože špatné linie nejdou vymazat ze základové bílé beze stopy. List se bude od poloviny povrchu helmy postupně zvedat a tvoří mi tady ostrou konturu, kterou překrývám lepící maskovací fólií.

3) Skalpelem opatrně řežu konturu podle předkreslené linie a s řezem končím tam, kde budu list tvarovat z volné ruky, protože má kresba přecházet pozvolna do reliéfu, tedy jako vymáčknutá forma.4) Zbytek plochy uprostřed listu přelepuji páskou a začínám se základní barvou ocelového plechu. Pro práci jsem vzal transparentní barvy Illu Color od firmy Lukas. Šedá, se silně zředěnou modrou pokrývá celou kouli a vytvářím promáčkliny.


5) Zesiluji odlesky a stíny horních ploch promáčkliny a vytvářím s postupným zvyšujícím se úhlem stín listu, vrhaného na povrch. Pak odlepuji folii a připravuji se na práci z volné ruky.6) Z volné ruky tvaruji list na zadní části helmy, kde by měl v některých liniích vystupovat z kovového matového materiálu. Pro list používám stejnou barevnou paletu, jako byla plocha helmy, abych zachoval stejný charakter ilustrace.


7) Silně ředěnou bílou zvýrazňuji odlesky na oblinách reliéfu listu. Tady je vidět, jak se z reliéfu v jeho zadní části předek pomalu zvedá od povrchu.
8) Podzim znamená také hodně vlhka, takže se chladný kov musí rosit a srážet v kapky vody.

9) Dodatečný, bleskový nápad a lepím na helmu kousek maskovací folie a vykresluji průstřel plechem.

10) Po odstranění folie dodělávám světlo a stín na krajích průstřelu v požadovaném úhlu. Tak to dostává plastický efekt.
11) Kulka byla v ráži, tak se jí podařilo na druhé straně zase vyletět. Teď potřebuji vytvořit hloubku různých vrstev, tak lakuji celou helmu čtyřmi vrstvami bezbarvého laku. Po dokonalém vytvrdnutí brousím celou plochu pod vodou šmirgl papírem 2000, abych mohl pokračovat v práci.


12) Zůstávám stále u transparentních barev, aby byl efekt, který teď potřebuji, vytvořit markantní. Lepím maskovací folii na zátylek a vyřezávám tvar druhého velkého listu. Tmavou hnědou barvou přestříkávám ale jen okraje listu tak, aby se mi do středu barva vytrácela.
Pro poslední objekt na helmě vyřezávám šablonu pro malý, červenožlutý lístek na čele a vykresluji plochu listu. Při výměně šablon jsem ale zapomněl předcházející vrstvu lístku přelakovat tenkou ochrannou vrstvou, což se mi hned vymstilo a při odkrývání šablony mi odtrhla kousek hnědožluté barvy. Lístek byl poškozen. Co teď, umýt to a začít znovu? Napadlo mne něco jiného. Upravil jsem okraje poškozeného místa a vypadá to jako vyžrané od housenky. A je to hotovo.

13) No a nezbývá než to celé nalakovat. Použil jsem zase akrylový, bezbarvý 2K lak od Lukase a po pořádném vytvrdnutí jsem povrch helmy ještě doleštil.
Trošku s nejistotou jsem předával helmu a reakce byla nad očekávání. Místo vzteky rudého obličeje a facek mi v několika dalších dnech dovezl celé HáDéčko, tedy rozdělané a chtěl ten lístkový Design rozšířit i na nádrž a blatníky.Systém hlasování 1= nejlepší 5= nejhorší
[Akt. známka: 0,00] 1 2 3 4 5

  Celý článek   Autor: J.Křemeček   Počet komentářů: 1   Přidat komentář   Informační e-mail Vytisknout článek

Hot news

07.03.2008: Update weblinks
...a to konkrétně sekce výrobců,nyní obsahuje více jak 60 odkazů.

04.10.2007: Update galerie čtenářů
Do galerie č.6,výtvarníka Romana Caldy bylo přidáno 5 nových obrázků.
[ js ]

02.10.2007: Update ceníku.....
Po téměř roce byl aktualizován ceník ateliéru Art-Jaro,který naleznete v Downloadu - sekce ceníky.
[ js ]

01.10.2007: Galerie no.20
....a 29 akvarelových obrázků výtvarníka Eugene Ivanova.
[ js ]


Art slovník
Art slovník

Výrobci a prodejci

Agama

Gabbert

Iwata

Koh-i-noor

Lukas

Umton

Winsor & NewtonCopyright © 2003-2008 Artnews.cz -všechny články na Artnews.cz jsou vlastnictvím autorů či provozovatele stránek. Bez svolení je není dovoleno dále šířit.
Tyto www stránky byly vytvořeny prostřednictvím phpRS - ©design by js.
optimalizace PageRank.cz