Artnews
  Dnes je: 21. 09. 2023    Hlavní stránka   Seznam rubrik   Download   Weblinks   Fórum      
Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Galerie
Download
Weblinks
Art slovník
Fórum
Kontakt

Přidat článek
Přispívání do galerie
Rozšířené vyhledávání
Opus Dei

Náhodný obrázek
Brom 05

zobrazení: 4900
známka: 3.75

Login
Čtenář nepřihlášen!

Uživatelské jméno:
Heslo:Zapomenuté heslo Registrace | Info

Čištění airbrush -2díl
 Vydáno dne 03. 02. 2004 (13937 přečtení)
V prvním článku o čištění airbrush jsme si řekli proč čistit a teď si konečně ukážeme to hlavní,jak čistit.
Předem upozorňuji,že tento postup je jen jeden z mnoha možných,záleží na vaší zručnosti,ale i na typu airbrush,kterou používáte.Z pravidla se využívá až jako poslední možnost,když je pistolka ucpaná barvou a ostatní pokusy jí vyčistit selhávají......

Tento postup je určen a vyzkoušen pro airbrush značky Iwata HP-A,B,C a Olympos 100A,100B,100C,jde,ale aplikovat i na další značky airbrush s nádržkou ze strany a ze zhora.

Jak čistit

1) V první řadě si pro čištění airbrush uděláme na pracovní ploše pořádek a připravíme si všechny pomůcky pro čištění.Budeme potřebovat kousky vaty,špejly(dnes spíše micro štětečky),kosmetické tampony,štětec,hadřík,podložku(v mém případě jsem použil jen čistý papír),studenou vodu a samozřejmě čistič pro airbrush(125 ml stojí tuším kolem 150kč).

2) V dalším kroku z airbrush sundáme zadní kryt a odšroubujeme jistící matku jehly.A propo nezapomeňte,kryt někam bezpečně uložit(to platí i pro ostatní díly),já například používám pouzdro pro airbrush,které je z měkké pěnové hmoty......3) A teď přichází jedna z nejdůležitějších částí-zde postupujte velice opatrně!!!
Po odšroubování jistící matky opatrně jehlu vyjměte a airbrush někam uložte(pouzdro,držák atd.).Po vyndání jehly si beru připravený tampon,namočený v čistící kapalině a opatrně jehlu vyčistím,pozor moc na tampon netlačte,ať neohnete hrot.Airbrush by už nebyla při práci tak přesná,dělala by kaňky atd....

4) Po vyčištění a vysušení jehly(obvykle používám 2 druhy tamponů,jedny napuštěné v čistící kapalině a druhé suché),jehlu opatrně někam uložíme.Já například na dva tampony,ale můžeto být kamkoli na měkký podklad,jen pozor,aby jehla nespadla na zem....


5) Před čištěním odšroubujte z airbrush přední kryt trysky a vyčistěte ho(pozor dále airbrush nerozebírejte,mohly byste porušit těsnění...).Po vyčistění krytu(můžete ho vyčistit štětcem,ale spíše doporučuji špejly s kouskem vaty,namočenou v čistící kapalině- v dnešní době spíše microbrush štětečky-pozn.autora),přistupuji k čištění nádržky na barvu.Stejně jako u čištění jehly,ani zde na špejly(štětečky) moc netlačte,tady sice zničit nic nemůžete,ale alespoň se naučíte s airbrush zacházet jemně.Vím o čem mluvím,jedna nepozornost a mnohdy vás to může stát měsíce shánění dílů a to nemluvím o vynaložených penězích.

6) Po vysušení nádržky na barvu,přistoupíme k čištění ústí trysky,která se vlivem částeček barvy často zanáší(např.při použití akrylových barev,kvaše atd.).K čištění zde využívám většinou štětec,namočený v čistící kapalině.
p.s.při čištění,airbrush většinou držím druhou rukou,ale pro tento případ jsem v ruce měl foťák,tak prosím omluvte sníženou kvalitu snímků.

7) Nyní,když máme trysku vyčištěnou,vlhkým tamponem vyčistíme samotné tělo airbrush od nánosů barev a mastnoty.Nezapomeňte airbrush následně suchým hadříkem pečlivě utřít,předejdete tak možným komplikacím s oxidací či porušením vrchního laku airbrush....8) A teď přichází další důležitá část-nasaďte kryt trysky a opatrně vraťte jehlu zpět do airbrush.Pozor ať se vám neklepou ruce,při tomto úkonu dochází nejčastěji k ohnutí či dokonce ulomení jehly......
p.s.při nasazení vám může dělat problémy, prostrčení jehly skrz ko páčky,páčku srovnejte a jehlu opatrně prostrčte....(hlavně netlačit).

9) Po nasazení jehly a kotvící matky,nasaďte kryt na jehlu a airbrush umístěte zpět do ochran0ho pouzdra či do držáku.
p.s.já airbrush ještě připojuji na kompresor a na prázdno pouštím pro úplné vysušení,to ale není bezpodmínečně nutné...10) Po skončení čištění pouzdro s airbrush umístěte na suché místo kam nejde slunce,obal je skoro sice neporušitelný,ale nikde není psáno,že i nezničitelný.Předejdete tak situaci náhodného pádu na zem atd....
Systém hlasování 1= nejlepší 5= nejhorší
[Akt. známka: 0,00] 1 2 3 4 5

  Celý článek   Autor: js   Počet komentářů: 2   Přidat komentář   Informační e-mail Vytisknout článek

Hot news

07.03.2008: Update weblinks
...a to konkrétně sekce výrobců,nyní obsahuje více jak 60 odkazů.

04.10.2007: Update galerie čtenářů
Do galerie č.6,výtvarníka Romana Caldy bylo přidáno 5 nových obrázků.
[ js ]

02.10.2007: Update ceníku.....
Po téměř roce byl aktualizován ceník ateliéru Art-Jaro,který naleznete v Downloadu - sekce ceníky.
[ js ]

01.10.2007: Galerie no.20
....a 29 akvarelových obrázků výtvarníka Eugene Ivanova.
[ js ]


Art slovník
Art slovník

Výrobci a prodejci

Agama

Gabbert

Iwata

Koh-i-noor

Lukas

Umton

Winsor & NewtonCopyright © 2003-2008 Artnews.cz -všechny články na Artnews.cz jsou vlastnictvím autorů či provozovatele stránek. Bez svolení je není dovoleno dále šířit.
Tyto www stránky byly vytvořeny prostřednictvím phpRS - ©design by js.
optimalizace PageRank.cz