Artnews
  Dnes je: 05. 12. 2023    Hlavní stránka   Seznam rubrik   Download   Weblinks   Fórum      
Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Galerie
Download
Weblinks
Art slovník
Fórum
Kontakt

Přidat článek
Přispívání do galerie
Rozšířené vyhledávání
Opus Dei

Náhodný obrázek
Stromy a kaplička
Malba akrylem na sololitu<br><br>
-čtenářská galerie-
zobrazení: 2867
známka: 0

Login
Čtenář nepřihlášen!

Uživatelské jméno:
Heslo:Zapomenuté heslo Registrace | Info

Americká retuš-popis
 Vydáno dne 09. 12. 2003 (21060 přečtení)
Toto je obecný popis techniky airbrush,rozhodne si neklade za cíl odborné tuto techniku popisovat,na to je v jednom článku malý prostor,obsáhlejší popis airbrush můžete nalézt v mnoha tištěných publikacích čí v článcích o technice airbush na internetu.

Obecně se dá americká retuš rozdělit do 3 skupin podle míchání vzduchu a barvy:
SINGL ACTION(jednočinné americké retuše)- ovládací páčkou jde řídit jen přívod vzduchu,není možné regulovat rychlost ani množství barvy. Tyto airbrushe jsou určeny především pro začátečníky.
DOUBLE ACTION-SINGLE(dvojčinné jednoduché) -ovládací páčkou v 1 fázi vpouštíme vzduch,v 2 fázi regulujeme barvu.Tyto airbrushe se dají použít jak pro začátečníky,tak pro odborníky -výhodou je nižší cena než u posledního druhu.
DOUBLE ACTION(nezávislé dvojčinné)- tento typ je nejdokonalejší,bohužel také nejdražší -páčkou jde libovolně regulovat přívod vzduchu i barvy nezávisle na sobě.
Dále jde americkou retuš(airbrush)rozdělit podle umístění nádobky na barvu:
GRAVITY FEED-nádobka je umístěná přímo na těle pistole(většinou napevno),odtud
2003011901_0.jpg, 70x73 px. (4430 bajtov)jde barva přímo do kanálku s jehlou vedoucí k trysce.Objemy nádržky se vyrábí většinou od 1 do 7 cm³(ty jsou většinou určeny pro zakrývání větších ploch)Tento druh airbrushe je určen především pro detailní práci,ale kvůli umístění nádržky pro barvu se špatně čistí,hlavně při použití akrylových barev.
SIPHON FEED-nádobka je externí , většinou připojena zezdola ,barva se dostává do
2003011901_2.jpg, 70x73 px. (4680 bajtov)retuše pomocí trubičky uvnitř. Používá se na větší plochy,výhodou je snadné čištěnínádobky a snadná výměna.Objem nádobky je 20-40cm³,velikost trysky 0,3-0,8mm.Tyto parametry předurčují retušek práci na velkých plochách s menším důrazem pro detail.

SIDE FEED-nádobka na barvu je zde umístěna po straně pistole,lze jí
2003011901_1.jpg, 70x73 px. (5211 bajtov)umístit vlevo či vpravo,výhodou je zde lepší pohled na práci a snadná ovladatelnost.Objem nádobky je 6-40cm³,velikost trysky 0,2-0,8mm.Hodí se jak pro detailní práci tak i k práci na větších plochách.

ZDROJE VZDUCHU:

KOMPRESORY
Mají také několik obecných skupin:
PÍSTOVÉ-jsou většinou velké a hlučné,výhoda je že se dají sehnat poměrně snadno a jsou levné.
HRNCOVÉ-menší a tišší,leč poměrně méně dostupné a drahé.
Dále se dají rozdělit podle použití:
AIRBRUSH KOMPRESORY speciálně určené pro retuš,jsou bezhlučné,hrncové,mají
2003011901_3.jpg, 70x62 px. (1848 bajtov)většinou nadrž na vzduch (kompresor běží jen když se nadrž plní,vyrábějí se většinou od 2 barů-tlak se dá regulovat).Jejich nevýhodou je cena.Kompresor bez nádrže na vzduch se dá pořídit od 5000kč-typ např.Lukas Airbrush Airmatic,Baby,Mondial atd.Další nevýhodou je jejich malá dostupnost.
MODELÁŘSKÉ KOMPRESORY- vyrábějí se jak pístové tak hrncové- ty jsou bezhlučné
2003011901_4.jpg, 70x57 px. (1855 bajtov)a malé.Nemají většinou nádržku na vzduch a můžou se používat jen omezenou dobu,aby se nepřehřály.Dají se pořídit od 500 Kč v každém obchodě pro modeláře.


TECHNICKÉ KOMPRESORY-hrncové s nadrží na vzduch většinou 25L a
2003011901_5.gif, 70x73 px. (4178 bajtov)výše.S Americkou retuší se používají pro stříkání automobilů,zdí,reklamních ploch atd.Dají se pořídit od 4000kč,jejich výhodou je snadná dostupnost,oprava a doba použití.Nevýhodou je velká hlučnost,rozměry a váha.Při výběru kompresoru dbejte na to k čemu ho budete používat,například kompresory bez nádržky jsou určeny na malé práce,většinou jdou použít 30 minut a pak je třeba je nechat 15 minut vypnuté,aby se nepřehřály.U těchto typů si musíte dát pozor takéna to,aby se vzduch v kompresoru moc dlouho nehromadil,může se poškodit.K vypuštění vzduchu zde slouží regulační ventil tlaku či samotná airbrush.Kompresory s nadrží na vzduch mají oproti nim výhodutu,že jsou zapnuté dokud se nadrž nenaplní,pak se automaticky vypínají.Jejich nevýhodou je jejich velká hlučnost a rozměry.Zjistěte si také jestli kompresor,který chcete zakoupit má filtr pro čištění vzduchu od nečistot a kondenzátů(mohou se dostat přes airbrush na vaše dílo a tak ho zničit čí poškodit).Při koupi kompresoru který není určen speciálně pro airbrush,musíte také seřídit tlak na požadovanou úroveň.Standardně jsou airbrushe vyráběny pro 2-3bary(uvedeno v návodu či záručním listu retuše).

ALTERNATIVNÍ ZDROJE VZDUCHU:

BOMBY SE STLAČENÝM VZDUCHEM-zde je výhodou úplná bezhlučnost a nezávislost na elektrické síti.Nevýhodou je špatná mobilnost,drahé plnění a to že vzduch dojde naráz(na bombě je většinou ukazovatel tlaku,nikdy i objemu vzduchu).
NÁDOBKY SE STLAČENÝM VZDUCHEM-
2003011901_6.jpg, 70x93 px. (1459 bajtov)vyrábějí se ve formě sprejů,výhodou je mobilnost,nevýhodou krátká životnost a cena(0,5L od 300kč).
PODKLADY(použitelný materiál pro malbu):

Jako podklad se dá použít skoro vše od klasických papírů,kartonů,plátna,zdi,dřeva,látky až po kov-zde záleží jen na použitích barvách a povrchové úpravě materiálu.Kupříkladu u papíru rozhoduje jeho gramáž(čím větší tím lepe),papír se nekrabatí a nemusí se připínat na podložku.Pro připínání slabších papírů slouží malířská páska,která lze po ukončení práce zase z papíru odlepit bez jeho porušení.Na papír lze použít velké množství tekutích barev např.akvarely,akryly,kvaše čí tuše.Plátno zase musíme nanést pře vlastní malbou šeps či slabou akrylovou vrstvu.Při malování na kov zase musíte dotyčné místo lehce zbrousit a odmastit.Oproti papíru zde nemůžete použít jakékoli barvy,ale jen speciální akrylové(např.na bázi toluenu čí autolaky PPG).U malování na umělou hmotu požijete zase speciální barvy na to určené kupříkladu od REVELLU atd.

BARVY:

U airbrushe můžeme rozdělit barvy následovně:
TEKUTÉ AKVARELY A TUŠE-jedny z nejrozšířenějších barev použitelných americkou
2003011901_7.jpg, 70x56 px. (5189 bajtov)retuší,vyrábějí se buď po zaschnutí odolné či neodolné vodě(tuše navíc více kryjí a mají jasnější barvy,podle stupně rozředění vodu).U barev které nejsou po zaschnutí odolné proti vodě musíte navíc po skončení práce své dílo přestříkat ochranným lakem(nejčastěji ve spray).Barvy se vyrábějí v provedení od 14 do 1000ml tekuté v lahvičkách.Značky na našem trhu jsou např. tyto LUKAS ILLU-COLOR,WINSOR & NEWTON,TALENS-ECOLINE atd.Ceny se pohybují od 85kč(30ml)výše.
KVAŠE-ředí se také vodou,velmi kryjí a jsou neprůhledné i když velmi zředěné se dají
2003011901_8.jpg, 70x73 px. (2325 bajtov)použít jako akvarel.Jejich výhodou je ,že vytvářejí stejnoměrný povrch.Značky na našem trhu jsou např.TALENS,DÍLO atd.TEKUTÉ AKRYLOVÉ BARVY-u americké retuše mají největší pole
2003011901_9.jpg, 70x70 px. (2254 bajtov)působnosti a jsou u malířů velmi oblíbené.Dají se použít v ředěné formě jako akvarel, v neředěné formě jako kvaš či olej.Většinou jsou ředitelné vodou a po zaschnutí jsou proti ní odolné-navíc neblednou na slunci a proto se nemusí přelakovat ochranným sprajem jako akvarel či kvaš.Pro povrchy vystavené povětrnostním vlivům či na kov se používají speciální akrylové barvy na bázi toluenu(ředí se speciálními ředidly),nevýhodou je že jsou dost drahé. Dají se použít na automobily,helmy atd.U akrylových barev musíme brát zvlášť ohled na časté čištění Airbrushe,jinak se na ní vytvoří film ,který jí poškozuje. Na našem trhu jsou k dostání kupř.tyto značky WINSOR & NEWTON,TALENS atd.Ceny se pohybují od 120kč(30ml).
Samozřejmě se dají pro airbrush použít jakékoli akvarely,kvaše a akvarelové barvy v tubách,jen se musí hodně rozředit a přefiltrovat přes jemné sítko či dámskou punčochu,aby v barvě nezbyli malé částečky, které airbrush ucpávají a porušují.Barvy by měli být kvalitní , odolné proti slunci a časem by neměli samy žloutnout či ztrácejí svou barevnou konzistenci.

MASKOVÁNÍ:

MASKOVACÍ FOLIE-speciální průhledné folie,které se dají nalepit na papír a poté bez
2003011901_10.jpg, 80x60 px. (1573 bajtov)porušení barvy a podkladu znovu odlepit.Vyrábějí se v různém provedení ať už jako samostatné listy či jako role (např.50x500cm-kolem 800kč),ty jsou pak cenově výhodnější.Zde je také ještě jedna výhoda,během práce se dají umýt,takže na své dílo neustále vidíte a kvalitnější folie se dají použít opětovně.
TEKUTÁ MASKA-lze s ní vytvořit efekt negativu,používá se na malá místa kde nelze
2003011901_11.jpg, 70x73 px. (4917 bajtov)použít maskovací folii či tam kde chceme zachovat barvu podkladu atd.Na našem trhu je dostupná např.ART MASKING FLUID pro vodové barvy od firmy WINSOR&NEWTON(75ml-185kč),je založena na bázi latexu,amoniaku a barevného pigmentu,aby byla po zaschnutí dobře vidět.Dá se lehce odstranit z hladkého papíru pomocí gumy či nehtu,její nevýhodou je,že vydrží jen rok a na vzduchu rychle schne, proto se musí dobře po použití uzavřít.
DALŠÍ MASKY-dá se použít mnoho materiálů a tvarů od šablon,které koupíte každém papírnictví,přes tvrdé kartony až třeba k mincím či listům stromů.
MASKOVACÍ PÁSKA-nejlépe použít lakýrnickou ,jde strhnout z podkladu bez jeho porušení.Já používám např. pásku firmy TESA (5x500cm-100kč),dá se koupit skoro v každém obchodě s barvy,laky.
ŘEZACÍ NŮŽ-doporučuji použít velmi ostrý-např.skalpel či modelářský nůž,kde
2003011901_12.jpg, 70x73 px. (4232 bajtov)můžeme měnit různé tvary čepelí stojí od 150kč.Samozřejmě existuje i speciální nůž pro airbrush(od firmy LUKAS),je ale moc drahý,stojí kolem 460kč.


OCHRANA:

Při použití akrylových barev např.na bázi toluenu se musíte patřičně chránit,jelikož airbrush rozprašuje část barvy do okolí a vznikají tak toxické výpary.Pro lakýrníky existují masky či boxy s klimatizací(např.při lakování helem atd.),když pracujete v místnosti ,je dobré ji co nejlépe větrat či vybavit klimatizací.

POUŽITÉ MATERIÁLY:


AMERICKÁ RETUŠ-M.FERRÓN(SVOJKA&VAŠUT,1996)
A PRACTICAL GUIDE TO AIRBRUSHING-A.CHARLESWORTH (PAPER TIGER,1995-dovoz firma MAKROS PLUS)
Propagační materiály firem IWATA,WINSOR&NEWTON,LUKAS,TALENS atd.
Systém hlasování 1= nejlepší 5= nejhorší
[Akt. známka: 0,00] 1 2 3 4 5

  Celý článek   Autor: js   Počet komentářů: 2   Přidat komentář   Informační e-mail Vytisknout článek

Hot news

07.03.2008: Update weblinks
...a to konkrétně sekce výrobců,nyní obsahuje více jak 60 odkazů.

04.10.2007: Update galerie čtenářů
Do galerie č.6,výtvarníka Romana Caldy bylo přidáno 5 nových obrázků.
[ js ]

02.10.2007: Update ceníku.....
Po téměř roce byl aktualizován ceník ateliéru Art-Jaro,který naleznete v Downloadu - sekce ceníky.
[ js ]

01.10.2007: Galerie no.20
....a 29 akvarelových obrázků výtvarníka Eugene Ivanova.
[ js ]


Art slovník
Art slovník

Výrobci a prodejci

Agama

Gabbert

Iwata

Koh-i-noor

Lukas

Umton

Winsor & NewtonCopyright © 2003-2008 Artnews.cz -všechny články na Artnews.cz jsou vlastnictvím autorů či provozovatele stránek. Bez svolení je není dovoleno dále šířit.
Tyto www stránky byly vytvořeny prostřednictvím phpRS - ©design by js.
optimalizace PageRank.cz