Podrobný test airbrush Fengda BD-130
Autor: js <admin[at]artnews.cz>, Téma: Airbrush, Vydáno dne: 06. 09. 2006V poslední době s airbrush Fengda a "jejími klony" roztrhl v Německu pytel a dlouho netrvalo a díky pár odvážným firmám začaly tyto pistolky pronikat i na Český trh.Takže bylo jen otázkou času, kdy si jedna taková airbrush najde cestu i ke mně.
Díky firmě Gabbert ČR jsem zakoupil Fengdu BD-130 a dal se pro vás ihned do testování........
Sám jsem byl zvědav co taková Čínská airbrush, testovaná a seřízená v Německu dokáže........

Úvodem musím poznamenat, že mnou testovaná pistolka není úplně standardní.Byla totiž zakoupená v akci firmy Gabbert ČR a od "klasicky koupené airbrush" se liší, hlavně ve výbavě.Tak předem je k samotné pistolce dodávaná šroubovací koncovka k rychlospojce na hadici kompresoru, dále je součástí balení i 3 m hadice na vzduch s jednou koncovkou pro rychlospojku, 1x pipetka na odměr barvy a sada čistících štětečků Microbrush.
A co říci o samotné airbrush značky Fengda BD-130?
Jedná se o Čínskou pistolku z části kopírující Japonské značky jako Olympos či Iwata.Neboli "tento výrobek" má shodnou koncovku pro připojení vzduchu, podobnou konstrukci či stejný koncový závit pro kryt jehly.V čem se, ale například odlišuje, je provedení.Airbrush Fengda je už na pohled konstruována o třídu z horšího kovu a je více robustnější a těžší.
Neliší se ,ale naštěstí v systému míchání vzduchu a barvy.Tento model je vybaven, tzn. funkcí "nezávisle dvojčinnou" (Doble Action).Páčka zde funguje nezávisle ve dvou směrech.Dolu se reguluje vzduch a směrem dozadu se reguluje barva.Tento systém dovoluje vytváření různě tlustých čar s různou přesností,bez zastavení pohybu prstu na páčce.To zaručuje i maximální kontrolu stříkané barvy, v tom je rozdíl například od airbrush Triplex.Ta je vybavena funkcí " dvojčinnou jednoduchou" (Doble Action-Single).V první fázi se směrem dozadu páčkou ovládá vzduch a až v druhé fázi barva.
Airbrush BD-130 je dále standardně vybavena koncovým šroubem na krytce jehly pro regulaci barvy.Tento šroub nastavuje pohyb jehly, méně či více dozadu a tím reguluje i barvu a velikost stříkané čáry či bodu.Mnou popisovaná pistolka je dále dodávána s tryskou 0,3mm a nádobkou na barvu 7ml umístěnou na vrchu pistolky, systém stékání barvy je zde, tzn. Gravity.Airbrush pracuje podle údajů výrobce v rozmezí tlaku 1-3 bar, maximum je pak 3,4 bar.


Test:…ale, napřed malé "resumé" testované airbrush Fengda......

Technické údaje BD-130 :
Provedení airbrush: chrom/čerň,celokovová
Tryska: 0,3mm
Nádobka na barvu: 7 ml s víčkem
Tlak: 1-3 bar,při průtoku vzduchu 9-15 L/min
Max.Tlak: 3,4 bar
Váha: 120g
Airbrush je vybavena funkcí nezávisle dvojčinnou(Double Action)


1 část testu:
Airbrush Fengda zde testuji s různými barvami, při nastavení tlaku vzduchu od 0,5 do 3 bar, tlak je odstupňován po 0,5 bar.Jako "testovací barvy" jsou ze použité tempery, akvarel, tuš a akryl.Podkladem je klasický "copy papír" a zdrojem vzduchu je pak airbrush kompresor s regulací tlaku od 0 do 8 bar, maximálním průtokem 24 L/min a 4L zásobníkem vzduchu.
1) V prvním testu byla použita jako barva pro airbrush, tempera "Koh-i-noor" .Barva byla mírně zředěná destilovanou vodou a hrubší zrnka barvy byla přeceděny přes filtr (nylonová punčocha).....
Při použití 0,5 bar je nastříkaná barva mírně nezřetelná a nedaří se dosáhnout ostré linky, což je hlavně vidět nahoře vpravo(viz.obrázek).Zvýšíme –li tlak na 1 bar je situace lepší, ale linka je "při mírném přívalu barvy" stále občas přerušovaná.
Ideální situace nastává u tlaku 1,5 - 2 bar.Při zvýšení na 2,5 – 3 bar se musí airbrush oddálit od papíru(podkladu), jinak hrozí kaňky.Tím pádem se jeví znovu nastříkaná čára jakoby matněji a neostře.Tento tlak se hodí spíše na větší plochy, kde neklade malíř důraz na detail.
2) V druhém mini testu je použita “značková, akvarelová tuš“ pro airbrush, ovšem ředěná destilovanou vodou.
Zde je situace u nastavení tlaku 0,5 bar, ještě horší.Akvarel je přeci jenom trochu řidší a méně krycí než tempera, což je při nástřiku znát.Tlak zvýšený na 1 bar stav nějak razantně nelepší, ostrou linku vyčarujete airbrush jen s obtížemi.Ideální nastavení tlaku zde nastává mezi 1,5 až 2,5 baru i když při použití 2,5 bar a výš si musíte dát pozor na tvorbu kaněk a skvrn.....
Použití značkové barvy pro airbrush je zde, ale přeci jenom znát.Pistolka se neucpává a nástřik barvy je o třídu lepší než s "podomácku" upravenou barvou z tuby.....
3) Od značkové barvy, znovu k neznačkové, tentokrát k černé tuši od „Koh-i-nooru“ .Zde se mi zdá,že i při 0,5 bar uživatel vykouzlí ostrou linku jedna,dva.Ostatně stejný stav je i u 1 bar až 2 bar.Při tlaku 2,5 – 3 bar si, ale výtvarník jíž musí dát trochu pozor na známou tvorbu kaněk, při držení airbrush moc blízko podkladu(viz. obrázek při tlaku 2,5 -3 bar a skvrn vlevo).
Tedy z toho všeho vyplívá, že tato barva se velmi hodí pro skici či návrhy finálních děl.Dobře se sní pracuje a hlavně je levná......
Ale, pozor na zasychání tuše na jehle a v nádobce, obecně se airbrush hůře čistí než při použití akvarelu a tempery.
4) Pro poslední test jsem použil "značkovou akrylovou barvu" pro airbrush.Chování barvy je obdobné jako u tuše, akorát s tím rozdílem, že se barva chová korektně i při tlaku 2,5 – 3 bar.Kaňky a skvrny se netvoří a netvoří :-)
Výhodou je zde i to, že je akryl na světle stálejší než tuš, na druhé straně, je bohužel, ale výrazně dražší a tak se hodí hlavně pro finální obrazy.Pozor však na rychlé zasychání barvy na jehle, akryl jde o poznání hůře dolu než tuš.


2 část testu: dlouhodobé testování
"Tato část testu složí k odhalení vlastností airbrush Fengda BD-130, které se při krátkodobém použití neobjeví či se zdají nepodstatné......"
Pistolka byla testována při tlaku 1,5-2 bar a se všemi barvami z předchozího testu..........
Hned z počátku se musím zmínit o negativní vlastnosti,které jsem si všiml už při krátkodobém použití a to váhy.Ona totiž airbrush BD-130 váží 120g,což je oproti např. Triplex I s 90g,úplný macek,mezi airbrush.Při 30 minutách,už skoro výtvarník necítí ruku........
Dalším negativem je koncové víčko na nádobku.Nevím jestli je to jen "výrobní chyba" mé pistolky, ale ono víčko má tendenci neustále vypadávat.Jinak, ale, právě díky tomuto víčku se s airbrush dobře pracuje.Barva, hlavně akryl tak rychle nezasychá a airbrush se nemusí příliš často čistit.
Ono se mi obecně zdá, že BD-130 pracuje s neznačkovými či barvami z tuby o poznání lépe než jiné airbrush ve stejné cenové kategorii.Například airbrush značky Triplex I se s těmito barvami často ucpávala......To je,ale nespíše způsobeno i průměrem trysky.BD-130 má trysku 0,3mm a Triplex I zase 0,25mm.S tím také souvisí další překvapení, na šířce čáry to není vůbec poznat.S airbrush Fengda totiž vykouzlíte stejně úzkou linku.....
Když už jsme, ale u těch negativ ,musím se zmínit o posledním,ale docela závažném.Pistolka má nádobku na barvu 7ml, umístěnou nahoře, což je dobré hlavně u tvorby velkých ploch,ale.....Narozdíl např. od značek Iwata i Triplex má pistolka špatnou dostupnost čištění otvoru pro jehlu.U jiných airbrush se díky konstrukci a sklonu nádobky s mikro štětečkem do otvoru dostanete bez potíží.U airbrush BD-130 vám nezbývá nic jiného, než po malbě rozebrat trysku a otvor vyčisti z druhé strany.Což je nutnost, hlavně při každém použití akrylové barvy či tuše.....
...ale teď už k pozitivům.Tím prvním je určitě cena, pistolka je 2-3 krát levnější než její “bratranci“ z Japonska.Dalším plusem je určitě robustnost, tedy na úkor váhy.No a i koncový šroub pro regulaci posunu jehly a tím i páčky, není k zahození.Např. u stejné kategorie airbrush-Triplex,si musíte,tuto koncovku koupit zvlášť.....
Poslední výhodou je i dostupnost těchto airbrush pistolek a díky mnoha klonům(Air-Fix,Black Bull) i náhradních dílů.


Závěr a hodnocení:

Suma sumárum,airbrush Fengda BD-130 se i přes mnohé zápory vyplatí,ať už pro svou ostrost linky či cenu....

Klady:
Zápory:

+ robustní provedení
+ cena
+ dvojčinné nezávislé provedení
+ ostrost linky
+ nádobka na barvu 7ml + víčko
+ dostupnost náhradních dílů

- váha 120g
- odpadávající víčko na nádobce
- špatná dostupnost pro čištění


Pomocné zdroje:

FengHua BiDa Machine Manufacture Co.,Ltd
www.cnbida.com

Kde koupit:

www.airbrushcentrum.com

www.airbrush-model.cz

www.rootra.com

Či airbrush zn.Fengda můžete zakoupit v různých akcích přes české zastoupení Gabbert Airbrush Technik-ceník s kontaktní adresou je vždy v downloadu.