Boris Vallejo
Autor: js <admin[at]artnews.cz>, Téma: Malíři, Vydáno dne: 10. 10. 2005Jestliže se řekne,Boris Vallejo ihned většinu lidí napadne pojem „jeden z nejlepších fantasy výtvarníků v oboru za posledních 30 let“.A jak by taky ne,jestliže mě Luis Royo přivedl k malbě,tak právě Boris Vallejo mě svými malbami svalnatých hrdinů a krásných dívek přímo dovedl k sbírání obrázkových alb fantasy a scifi výtvarníků.Právě proto jsem se rozhodl napsat o tomto malířském géniovi malý životopis, leč materiálů je bohužel o tomto malíři na české i zahraniční scéně jako šafránu.Proto prosím odpuste jestli informace zde uvedené budou trochu strohé či nepřesné.....

Boris Vallejo se narodil v Limě(Peru) roku 1941,jako syn úspěšného právníka.Už od útlého mládí projevoval umělecký talent.Celých 7 let bral lekce hraní na housle,leč když si měl vybrat školu na které by rozvíjel svůj talent,překvapivě si vybral medicínu.Vydržel zde 2 roky než ho instinkt a přátelé přesvědčily,že by se měl spíše zabývat s ohledem na svůj talent výtvarným uměním.Boris proto neváhal a přihlásil se na Escuela Nacional de Bellas Artes(Národní škola krásných umění),kde získal pětileté stipendium.
Vallejo se již na studiích projevuje jako jeden z nejnadanějších žáků a právem mu byla udělena zlatá medaile za výbornou práci.Později v 16 letech dokonce dostává nabídku na studium ve Florencii,kterou,ale odmítá.Jeho zájem leží jinde,v USA,zemi neomezených možností,cítí ,že takového úspěchu a rozvoje ve své zemi nemůže nikdy dosáhnout.Proto dává dohromady portfolio svých nejlepších obrazů a roku 1964, ve věku 23 let opouští Peru a odlétá do meky umělců,do New Yorku.
Do Ameriky se Vallejo dostává pouze s 80$ v kapse a s úplnou neznalostí anglického jazyka.Přesto mu přeje štěstí a v jedné restauraci v Bronxu potkává krajan ,který ho ubytuje za 5$ na týden. B.V. je jasné ,že si musí najít rychle práci ,aby měl peníze na nájem. A tu opět zasahuje štěstěna,kamarád mu dohazuje práci v propagačním oddělení jedné velké společnosti.Vlastní pílí se do půl roku dostává B.V.do centrály společnosti,kde se mimo jiné setkává se svou budoucí ženou Doris.
Po dvouleté zkušenosti jako grafik a s ušetřenými penězi dává B.V. vale jisté,ale neperspektivní práci a nastupuje jako výtvarník a grafik na volnou nohu.Po 60 léta pracuje na různých pohlednicích,reklamách a plakátech pro různé společnosti.Během 8 let poznal jak je důležité umět malovat cokoli a rychle měnit styly pro efektivnost výsledného díla.V této době také B.V. objevuje fantasy umění,které ho velice učarovává, nachází v něm svobodu pro vyjádření a uplatnění své obliby v lidských tělech.
Průlom v jeho popularitě nastává ,když dostává zakázku od comicsového vydavatelství Marvel na titulní stranu jejich časopisu.Začíná dostávat zakázky na tvorbu obalů knih a na napřesrok už pracuje např.pro takového knižního giganta jako je Ballantine .V roce 1978,kdy mu právě u Ballantine vychází první sbírka ilustrací The Fantastic Art of Boris Vallejo,je už v Americe proslulý a právem nazývaný nekorunovaný král fantasy ilustrací.Jeho olejomalby Tarzana či Conana zná v té době opravdu každý.
Celá 80 léta dál pilně ilustruje knihy,vychází mu další alba jako např. Mirage, Enchantment či např.kalendáře,které jsou vůbec první s tématikou fantasy ilustrací na trhu.Podle vlastních slov i přes slávu a uznání hledá nové postupy v malbě i ilustraci a snaží se rozvíjet svoje umění stále dál.Mimo jiné studuje malby slavných mistrů olejomalby Rembrandta, Leoparda a pobývá i ve Španělsku ,kde ho uchvacují díla Murilla a Velizqueze.
V 90 letech vychází kniha Bodies,které ukazuje další skrytou část B.V. a to jako fotografa.Hlavním tématem fotografii je samozřejmě lidské tělo ke kterému má malíř blízko,ať už vlivem medicíny či pobytem mezi kulturisty,kteří jsou jeho hlavními modely i na mnoha ilustracích.V této době se také setkává Julie Bell,která je taktéž kulturistka,ale hlavně malířka a obdivovatelka mistrova díla.Navazují spolu úzkou spolupráci,která trvá prakticky dodnes.Jako příklad stačí uvést společné www stránky či vydání alba comicsových hrdinů Titans.

Výběr z tvorby :
Art Techniques
Enchantment
Mirage
Titans
Bodies
Hindsight

Zdroje:

internet

fantasy.bratsk.net
www.sfae.com
www.suicide.couk.com
everything2.com

WWW stránka malíře : www.borisjulie.com