Z dějin výtvarných technik-Akvarel
Autor: js <admin[at]artnews.cz>, Téma: Art, Vydáno dne: 19. 04. 2005Tento malý seriál článků jsem se rozhodl napsat na základě zjištění,jak málo začínajících výtvarníků ví něco o historii výtvarných technik s nimiž malují(odhalila to ostatně i nedávná soutěž z dějin akvarelu).Ale ještě jedno malé zjištění či spíše překvapení mě vedlo k napsání tohoto článku.A to jak málo existuje na českém internetu stránek zabývajícími se historii či alspon’ malým popisem dějin výtvarných technik.Tento seriál si ani v nejmenším neklade za cíl napsat vše o dějinách daných výtvarných technik,je to spíše takový malý výtah z dějin pro začínající výtvarníky v oboru........

Akvarel je malířská technika využívající vodorozpustné pigmenty ,které jsou průhledné či matné a spolu s arabskou gumou a glycerinem jsou vázány k papíru.Ačkoli toto médium využívá vodu a nejčastěji se používá na papíře,během staletích se používal(a používá) na rozmanité materiály např.papyrus,kůži,látku,dřevo,plátno,plasty,noviny atd.Použití akvarelu je takřka neomezené,od skic,koloraci až k malbě krajin či portrétů.
Jako hlavní nástroj využívá měkkých štětců ze sobolích chlupů či například airbrush.Jako podklad složí hlavně papír,ale i další savé materiály jako plátno,dřevo atd.

Historie Akvarelu

Předchůdce techniky vodových barev můžeme hledat již v pravěku, kdy jeskyní lidé malovali své obrazy na stěny jeskyní.Samotný akvarel se začal vyvíjet až vynálezem papíru Číňany krátce po 100 roce n.l. . Dělaný papír byl do Španělska poprvé přivezen Maury ve 12 století a o 10 let později se rozšířil i do Itálie.První výrobny papíru byli v Itálii otevřeny kolem roku 1276(např. Fabriano), ve Francii pak roku 1492. Následně se začal papír rozšiřovat do celé Evropy a tím se také začal pomalu vyvíjet akvarel.
Samozřejmě se v této době ještě nedá mluvit o malbě, akvarel složil spíše jako koloristická technika.
Samotného předchůdce akvarelového malování můžeme označit freskové malby.Ty využívaly akvarelové barvy na mokré omítce, příkladem jsou např. fresky na stropě Sixtinské kaple.
V pozdější době používají malíři akvarel pro skici k dalším pracím, např. Raffaello Santi (1483 - 1520) či přímo využívaly akvarelu samotného např. Albrecht Dürer (1471 - 1528). V této době vzniká také první škola akvarelu v Evropě, vedená Hanse Bolem (1534 - 1593), který byl ovlivněn právě Dürerovými výtvory.V dalším období využívaly akvarel, nejčastěji kombinovaný s olejovými barvami i další slavní umělci, vedená (1599-1641), Thomas Gainsborough (1727-1788).
Samotný rozmach techniky akvarelu přichází s tzv. Anglickou školu druhé poloviny 18 a počátku 19 století.Malíři v tomto období pozvedli akvarel na samostatné umění, ukázali sílu a jemnost tohoto media spolu s neobyčejnou bezprostředností.
K průkopníkům, kteří na plno rozeznali možnosti akvarelu, patří např. Paul Sandby(1731-1809), jeho akvarely využívají transparentní i neprůhledné malířské metody a ne nadarmo je titulován jako britský otec akvarelu.Vytvořil skoro polovinu akvarelů té doby, byl uznávanou veřejnou osobností a také se stal zakládajícím členem Královské Akademie.
Dalšími významnými malíři tohoto období byli např. Thomas Girtin(1775-1802), dokázal s omezenou škálou barev vytvořit úchvatné scenérie krajin, metodou skici i precizního detailu, které si vždy zachovávají svěží vzhled. J.M.W.Turner Girtinův současník na svého kolegu navazuje, jeho techniku dále rozvijí a experimentuje s barvami a vyškrabováním, diky tomu vznikají úchvatné akvarely krajin a staveb.
J.R.Cozens (1752-1797) zas např. vytvářel monumentální scenérie s úžasnou atmosférou a jemností akvarelu. John Constable (1776-1837) používal akvarel pro skici k navození okamžitého pocitu a pro své pozdější olejové malby.Významným malířem této doby byl také J.S.Cotman (1782-1842), který ve svých dílech prokázal jedinečné zvládnutí tohoto media a smysl pro kompozici a řád.
V 19 století dále věhlas tohoto už samostatného media dále rozvíjeli např. Richard Parkes Bonnington(1802-1828), Samuel Palmer (1805 - 1881), William Russell Flint (1880 - 1969) atd. (všichni tyto pozdější umělci a mnozí další byli silně ovlivněny nastupujícím Impresionismem), výčet jmen by byl jistě úctyhodný, ale to už by bylo spíše pro encyklopedie....
Ve 20 století se akvarel dále rozvijí a dostává do podvědomí stále širších mas.Ve 40 letech s nástupem většího využívání Airbrush a tiskem barevných časopisů se také stává oblíbeným mezi ilustrátory a v hojné míře je používán až dodnes.....

Zdroje:

internet

en.wikipedia.org
www.artcyclopedia.com
www.english-watercolours.com
www.wga.hu

knihy

Encyklopedie výtvarných technik a materiálů