Frank Frazetta
Autor: js <admin[at]artnews.cz>, Téma: Malíři, Vydáno dne: 21. 02. 2004Jméno,které už několik desítek let patří k pilířům amerického comicsu,nemluvě o jeho olejomalbách přebalů časopisů a knih.Vždyť jeho ilustrace ke knihám E.G.Burrouhse jsou dnes už známější, než romány samy a styl jeho malby ovlivnil mnoho generací comicsových kreslířů i fantasy malířů.Za všechny jmenujme např."Boris Vallejo,Simon Bisley" a mnozí další.......


Frank Frazetta se narodil v Brooklynu roku 1928,už od mala projevoval vyjmečný výtvarný talent a ve věku 8 let byl zapsán na Academy of Fine Arts,pod opatrovnictvým Michala Falanga.Ten u chlapce objevil jeho výjmečný talent a během 8 let podporoval jeho nadání,až do své náhlé smrti roku 1944. Akademie byla uzavřena a Frazetta byl přinucen hledat práci,aby se nějak uživil.Ve věku 16 let začal Frazetta pracovat jako pomocník comicsového umělce Johna Giunta a během jednoho roku vytvořil a publikoval vlastní comics Snowman.Během dalších 7 let zde vyprodukoval další 4 comicsy a mimo to zde spolupracoval na různých albech od stripů komických zvířat,westernů,až po historické komiksy.V této periodě,kdy vytvořil mnoho slibných prací,dostává mimo jiné nabídku od mnoha vlivných lidí,jako např.Walt Disney.
V ranných 50 letech namaloval proslulý comics Buck Rogers pro Famous Funnies a přijímá nabídku práce od Al Capp,tvůrce novin Li'l Abner.Během 9 let zde pracoval hlavně na comicsu Johny Comet,ale nakonec znuděný rutinou,dílnu opouští a vrací se do hlavního proudu comicsu.
Comicsový svět se,ale nezadržitelně hnul kupředu a mnozí označily Frazettovy comicsy a kresby za staromódní.Proto se rozhodl radši přidat ke skupině kolem časopisu Mad Magazine a spolu s autory H.kurtzmanem a J.Davisem zde produkuje vlastní osobité práce.Mimoto přispívá i do časopisu Playboy svými kreslenými parodiemi,např. Lil Annie Fannie a mnoho dalšími.
Postupně,ale comics,jako vyjadřovací medium opouští a začíná se více věnovat ilustraci obalů knih,v tomto období vznikají jeho nejslavnější díla.Ilustruje knihy od E.G.Burrough'se-Tarzan,Carson of Venus and Pellucidar,od R.E.Howarda romány a povídky o Conanovy a mnoho dalších knih a časopisů.
Už za svého života se Frazetta stává v uměleckém světě legendou a uznávaným malířem mnoha různých technik, od ilustrací inkoustem,tužkou,malbou akvarelů až k jeho nejuznávanější technice olejomalbě.
V součastné době je již na odpočinku,ale stále se sporadicky věnuje volné ilustraci časopisů a knih,tedy činosti která ho tak proslavila............

p.s.další obrázky můžete samoždřejmě shlédnout v naší galerii....