Čištění airbrush -2díl
Autor: js <admin[at]artnews.cz>, Téma: Airbrush, Vydáno dne: 03. 02. 2004V prvním článku o čištění airbrush jsme si řekli proč čistit a teď si konečně ukážeme to hlavní,jak čistit.
Předem upozorňuji,že tento postup je jen jeden z mnoha možných,záleží na vaší zručnosti,ale i na typu airbrush,kterou používáte.Z pravidla se využívá až jako poslední možnost,když je pistolka ucpaná barvou a ostatní pokusy jí vyčistit selhávají......

Tento postup je určen a vyzkoušen pro airbrush značky Iwata HP-A,B,C a Olympos 100A,100B,100C,jde,ale aplikovat i na další značky airbrush s nádržkou ze strany a ze zhora.

Jak čistit

1) V první řadě si pro čištění airbrush uděláme na pracovní ploše pořádek a připravíme si všechny pomůcky pro čištění.Budeme potřebovat kousky vaty,špejly(dnes spíše micro štětečky),kosmetické tampony,štětec,hadřík,podložku(v mém případě jsem použil jen čistý papír),studenou vodu a samozřejmě čistič pro airbrush(125 ml stojí tuším kolem 150kč).

2) V dalším kroku z airbrush sundáme zadní kryt a odšroubujeme jistící matku jehly.A propo nezapomeňte,kryt někam bezpečně uložit(to platí i pro ostatní díly),já například používám pouzdro pro airbrush,které je z měkké pěnové hmoty......3) A teď přichází jedna z nejdůležitějších částí-zde postupujte velice opatrně!!!
Po odšroubování jistící matky opatrně jehlu vyjměte a airbrush někam uložte(pouzdro,držák atd.).Po vyndání jehly si beru připravený tampon,namočený v čistící kapalině a opatrně jehlu vyčistím,pozor moc na tampon netlačte,ať neohnete hrot.Airbrush by už nebyla při práci tak přesná,dělala by kaňky atd....

4) Po vyčištění a vysušení jehly(obvykle používám 2 druhy tamponů,jedny napuštěné v čistící kapalině a druhé suché),jehlu opatrně někam uložíme.Já například na dva tampony,ale můžeto být kamkoli na měkký podklad,jen pozor,aby jehla nespadla na zem....


5) Před čištěním odšroubujte z airbrush přední kryt trysky a vyčistěte ho(pozor dále airbrush nerozebírejte,mohly byste porušit těsnění...).Po vyčistění krytu(můžete ho vyčistit štětcem,ale spíše doporučuji špejly s kouskem vaty,namočenou v čistící kapalině- v dnešní době spíše microbrush štětečky-pozn.autora),přistupuji k čištění nádržky na barvu.Stejně jako u čištění jehly,ani zde na špejly(štětečky) moc netlačte,tady sice zničit nic nemůžete,ale alespoň se naučíte s airbrush zacházet jemně.Vím o čem mluvím,jedna nepozornost a mnohdy vás to může stát měsíce shánění dílů a to nemluvím o vynaložených penězích.

6) Po vysušení nádržky na barvu,přistoupíme k čištění ústí trysky,která se vlivem částeček barvy často zanáší(např.při použití akrylových barev,kvaše atd.).K čištění zde využívám většinou štětec,namočený v čistící kapalině.
p.s.při čištění,airbrush většinou držím druhou rukou,ale pro tento případ jsem v ruce měl foťák,tak prosím omluvte sníženou kvalitu snímků.

7) Nyní,když máme trysku vyčištěnou,vlhkým tamponem vyčistíme samotné tělo airbrush od nánosů barev a mastnoty.Nezapomeňte airbrush následně suchým hadříkem pečlivě utřít,předejdete tak možným komplikacím s oxidací či porušením vrchního laku airbrush....8) A teď přichází další důležitá část-nasaďte kryt trysky a opatrně vraťte jehlu zpět do airbrush.Pozor ať se vám neklepou ruce,při tomto úkonu dochází nejčastěji k ohnutí či dokonce ulomení jehly......
p.s.při nasazení vám může dělat problémy, prostrčení jehly skrz ko páčky,páčku srovnejte a jehlu opatrně prostrčte....(hlavně netlačit).

9) Po nasazení jehly a kotvící matky,nasaďte kryt na jehlu a airbrush umístěte zpět do ochran0ho pouzdra či do držáku.
p.s.já airbrush ještě připojuji na kompresor a na prázdno pouštím pro úplné vysušení,to ale není bezpodmínečně nutné...10) Po skončení čištění pouzdro s airbrush umístěte na suché místo kam nejde slunce,obal je skoro sice neporušitelný,ale nikde není psáno,že i nezničitelný.Předejdete tak situaci náhodného pádu na zem atd....