Jean Giraud
Autor: js <admin[at]artnews.cz>, Téma: Comics, Vydáno dne: 20. 12. 2003Jean Giraud je jedním z nejvýznamějších francouzkých kreslířů,jeho western Blueberry je znám i mimo hranice Francie a evropy.Leč širšímu comicsovému světu je spíše známější pod přezdívkou Moebius,pod kterou publikoval svá nejznámější díla,jako například Arzach,the Long Tomorrow či L'incal.Jean Giraud se narodil 8 května 1938 v Nogent-Sur-Marne ve Francii.Od dětství vyrůstal ovlivněn comicsovými knihami a navštěvoval výtvarnou školu,leč zásadní rozhodnutí kreslit comicsi přinesla až škola French Comics Medium.Už v roce 1956,tedy v necelých 18 letech kreslil vlastní comics"Frank et Jeremie" pro časopis Far West.V letech 1956-1958 publikoval kratší comicsi a stripy pro Fripounet et Marrisette ,katolické časopisy Ames Waillantes a příležitostné malby proCoeurs Waillants.V letech 1958-59 vykonával vojenskou službu, kde se seznamuje s Josephem Gillianem "alias Jije",který už v té době pracoval pro mnohé z hlavních comicsových časopisů v zemi.Společně v roce 1961 vytvořili v periodě 5 měsíců 44 stránkový western strip "Jerry Spring",tento strip pak vedl už přímo k spolupráci s Jean-Michel Charlierem na Giraudově prvním významějším comicsovým dílem "Blueberry".
Blueberry odstartoval v roce 1963 v comics časopise Pilot č.210,příběh nesl název Fort Navaho, měl celkem 46 barevných stran , barevné obálky od "Jije" a odehrával se na Mexicko-Americké hranici.Tuto oblast Giraud dobře znal ze svých četných návštěv a tak zde naplno vykreslil rozsáhlé pouště,skaliska či výbělané kosti zvířat.
V témže roce se zrodil také Moebius,autor zkusil trochu jiný styl a začal publikovat v letech 1963-64 stripy a kresby v satiricky temném časopisu Hara Kiri,pak se,ale na téměř na jednu dekádu odmlčel. V průbehu 60 a začátkem 70 let dále vydává western Bluesberry a jeho sláva roste.Podvědomě,ale tuší,že mu už styl Bluesberryho nestačí (i když vychází až do 90 let),začíná stále víc a víc publikovat jako "Moebius",pro Pilote a ostatní časopisy.
Jeho styl je více výbušnější, obrazy odvážnější a experimentálnější. V 70 letech publikuje stále častěji pod přezdívkou Moebius do různých comicsových a do většiny undergroundových časopisů,leč jen málo lidem je známo,že se pod touto přezdívkou skrývá sám Giraud. Moebius se širší veřejnosti dostává do podvědomí až spolu založením comicsového časopisu Metal Hurlant roku 1975(společně s J.P.Dionnetem,P.Druilletem a Farkasem), zde po celý zbytek dekády publikuje svoje nejznámější díla,převážně z oblasti scifi,Arzach(1976),The Long Tomorrow(1977),či Airtight Garage.
Koncem 70let a celá 80 léta pak už plně převládá jeho alias Moebius, podílí se na vizuální podobě filmu Ridleyho Scotta Alien,Jodorovského Duny či filmu W.Disneyho Tron.V této době vzniká další stěžejní dílo Moebia,Incal,scénarysticky se na této sérii podílí A.Jodorowsky a série čítající celkem 6 částí vychází až do roku 1988(souhrně pak vyšla ve francii v roce 1993).
Devadesátá léta se pak vyznačují autorovou fascinací v krystalech, pobytem v Americe a příklonem spíše k malbě obálek a plakátů než čistého comicsu let 70,který ho tak proslavil.

p.s.-dodatek-výběr z tvorby Moebiuse aka Jeana Girauda najdete také nově v galerii.