Jak nakupovat(airbrush)
Autor: js <admin[at]artnews.cz>, Téma: Airbrush, Vydáno dne: 09. 12. 2003Tento článek vznikl jako reakce na mnohé dotazy návštěvníků mých www stránek,ohledně toho co je potřeba pro nákup pomůcek pro airbrush......

Tak předně než začnete nakupovat,měli byste si rozmyslet na co airbrush budete používat:
1)Jako přídavnou techniku k malbě-zde nemá cenu kupovat drahý model airbrush,hodí se i obyčejný modelářský model,jednočinná airbrush s tryskou od 3mm a nádržkou dole.
2)Jako samostatnou techniku-můžeme využít airbrush dvojčinnou či nezávislou,výběr záleží hlavně na vašich zkušenostech,technice a používání.Můžeme použít různé průměry trysek,pistole plněné barvou ze zhora,zdola atd.
A teď k samotnému nákupu.......

AIRBRUSH-samotná pistole

1)Pro amatéry,modeláře atd.-doporučuji airbrush s funkcí jednočinnou(ať už modelářskou či pro výtvarníky),plněnou barvou ze zdola,s průměrem trysky od 2-1,2mm a nádržkou 10cm³.Cena se pohybuje od 500-3000kč.
2)Pro "umělce amatéry"-dvojčinná jednoduchá,průměr trysek 0,15-1,2mm(podle práce na kterou budete airbrush používat)s nádržkou ze zdola či zhora.Cena 1000-4000kč.
3)Pro profesionály-dvojčinnou nezávislou,s průmerem trysek 0,15-3mm,s nádržkou ze shora či ze strany(3000-7000kč).

KOMPRESOR

Kupujte až po výběru airbrush,aby jste věděly jestli je pro airbrush vhodný(uchycením přivodu vzduchu,tlakem atd.).Při výběru se raději optejte prodavače, kde kompresor a airbrush kupujete.Pro airbrush také budeme potřebovat(jestli není součástí kompresoru)hadici a úchyty,vše by měli mít v prodejně kde kompresor kupujete.
Je samozdřejmé,že pro modelářkou práci jsou kompresory lacinější(..není vždy podmínkou),pro uměleckou dražší(jsou tišší a déle vydrží),proto byste měli spíše než na cenu, hledět na to k čemu budete kompresor využívat a jak často.

OSTATNÍ POMŮCKY

Koupě dalších pomůcek záleží převážně na tom k čemu budete airbrush využívat.Barvy kupujte určené zpeciálně pro airbrush,jsou vyráběny v různém provedeni a obsahu od akvarelu po akryl.Mírně pokročilí si samozdřejmě mohou barvy sami vyrobit ,jen dejte pozor na hrudky v barvě aby se tryska pistole nepoškodila(doporučuji barvu scedit přes nilónovou punčochu).Pro airbrush také existuji speciální papíry,ale jsou docela drahé,takže amatér sáhne radši po klasickém kladívkovém papíru.......
Také doporučuji koupi maskovací kapaliny,akvarelových a umělých stětců,nože na řezání a geometrických šablon s různými vzory.A mimochodem na závěr byste neměli opomenout čistící kapalinu pro airbrush,1000ml stojí kolem 450kč(např.ILLU COLOR CLEANER)a hodí se nejen pro airbrush,ale i pro štětce a technická péra.
A ještě jedna rada,při koupi airbrush a kompresoru se informujte na pozáruční servis-vyhnete se tak hledání opraven či koupi zcela nové výbavy za několik tisíc korun........